06 - Stowarzyszenie Arka Ocalenia

Przejdź do treści
DZIEŃ SZÓSTY
 
„NIECH MI SIĘ STANIE WEDŁUG SŁOWA TWEGO” (Łk 1,38)
 
Przed rozpoczęciem rozważania:
Wycisz  swój umysł i swoje serce. Duchowe wyciszenie jest naszą otwartością na  łaskę. Modlitwę do Ducha Świętego postaraj się odmówić spokojnie i  powoli, wczuwając się sercem w każde ze zdań.
 
Modlitwa do Ducha Świętego
Duchu Święty, przyjdź,
oświeć mrok umysłu,
porusz moje serce,
pokaż drogę do Jezusa,
pomóż pełnić wolę Ojca,
Duchu Święty, przyjdź.
Maryjo, któraś najpełniej
przyjęła słowo Boże,
prowadź mnie.
Duchu Święty, przyjdź!
 
Akt zawierzenia rekolekcji świętemu Józefowi     
Święty Józefie, któremu Dobry Bóg zawierzył opiekę nad Jezusem i Maryją,         
zawierzam dziś tobie te rekolekcje i proszę cię
w imię twojej miłości do Jezusa i Maryi:
opiekuj się mną i wszystkimi, którzy te rekolekcje przeżywają,
strzeż nas na drodze do Niepokalanego Serca Maryi,          
wyproś nam u Dobrego Boga łaskę świadomego i głębokiego poświęcenia się Sercu Twojej Umiłowanej Oblubienicy, Maryi,
abyśmy  oddając się Jej całkowicie, znaleźli się w bezpiecznym schronieniu Jej  Niepokalanego Serca, które jest dla nas wielkim darem
Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.
 
ROZWAŻANIE DNIA: „NIECH MI SIĘ STANIE WEDŁUG SŁOWA TWEGO”
Niezwykłe  jest to, jak wiele zależy od jednego „TAK” wypowiedzianego Bogu.  Niewyobrażalne jest to, że Bóg uzależnia cały swój plan zbawienia  człowieka od jednego „TAK”. Jeden akt woli może zmienić wszystko.
Jedno „Tak” sprawia, że zstępuje Duch Święty i Moc Najwyższego osłania Maryję.
Jedno „Tak” sprawia, że Słowo staje się Ciałem.
Jedno „Tak” sprawia, że Maryja staje się Matką Boga i Matką moją
Tym jest właśnie akt osobistego oddania się Matce Bożej.
Jednym „TAK”, które zmienia wszystko.
Jest  aktem oddania całego życia po to, aby CAŁE ŻYCIE było jednym wielkim  „TAK” dla Woli Ojca Niebieskiego. Takie życie jest spełnionym marzeniem  Boga.
 
LEKTURA DUCHOWA:
Z DZIENNIKÓW ALICJI LENCZEWSKIEJ:
Jezus:
Maryja  – Moja Matka nie uczyniła nic ponad oddanie się Bogu. Jej nieustające  „fiat” sprawiło, że była pełna łaski – to jest miłości Bożej,  przeniknięta nią, przesączona, ciągle na nowo rodząca się i rozkwitająca  w tej miłości.
Miłość to Bóg. Świętość Maryi to świętość Moja w Niej: czcić Maryję – to czcić Boga w Maryi.
Taki  w zamyśle Bożym jest i ma być każdy człowiek. I tacy byli pierwsi  ludzie do chwili buntu przeciw Bogu, gdy odwrócili się, by pójść za radą  szatana.
To  jest historia ludzkości. Ale to jest też historia każdego człowieka i  twoja historia rozpięta pomiędzy postawą Maryi i postawą Ewy.
A  więc walcz pod wodzą Maryi, abyś stawała się coraz bardziej oddana i  aby twoje „fiat” obejmowało coraz szerzej i głębiej twą duszę i twoje  życie w świecie.
(Słowo pouczenia, nr 406)
 
ŚWIATŁO Z FATIMY
Pierwsze  objawienie się Matki Bożej w Fatimie miało miejsce 13 maja 1917 roku.  Dzieci, ujrzawszy „Panią, ubraną w białą szatę, jaśniejszą niż słońce”,  spytały: Skąd Pani przychodzi?. Jestem z Nieba  – odpowiedziała Maryja, po czym poprosiła, aby przychodziły na to  miejsce, przez następne sześć miesięcy, każdego trzynastego dnia  miesiąca, o tej samej godzinie.
Po krótkiej rozmowie z dziećmi Matka Boża spytała: Czy  chcecie się ofiarować Panu Bogu i przyjąć wszystkie cierpienia, które  na was zechce zesłać jako wynagrodzenie za grzechy obrażające Go i jako  przebłaganie za grzeszników?.
 
TAK, CHCEMY!odpowiedziały zgodnie dzieci.
Będziecie musieli dużo cierpieć, ale łaska Boża będzie was wspierać.
Czyż to jedno „TAK”, wypowiedziane przez trójkę małych dzieci, nie zmieniło losów świata?
Czy  jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak wielkie będą owoce naszego  „TAK”, które wypowiemy Bogu poprzez akt poświęcenia się Niepokalanemu  Sercu Maryi?
 
WEZWANIE DNIA:
Jest tylko jeden warunek konieczny do tego, aby oddać się całkowicie Bogu przez Maryję:
CHCIEĆ. Powiedzieć: „TAK”.
JEŚLI CHCESZ – możesz to uczynić.
Maryja przyjmie twoje serce takim, jakie ono jest.
Jeśli masz w sobie już dzisiaj tę gotowość – wypowiedz to już dziś:
 
„MARYJO, CHCĘ BYĆ CAŁY TWÓJ!”, „MARYJO, CHCĘ BYĆ CAŁA TWOJA!”.
Powtarzaj to wiele razy i dziękuj Bogu, bo ta gotowość jest owocem łaski Bożej.
Jeśli  jednak nie ma dziś w twoim sercu takiego pragnienia – oddaj to Bogu i  pozwól Mu działać. Zachowaj spokój. Pozwól Mu cię przekonać. Nasze  pragnienia są owocem Ducha Świętego. Zaproś Go do serca. Możesz to  zrobić słowami modlitwy:
 
Panie Boże, oddaję Ci dzisiaj moje serce takim, jakie ono jest.
Oddaję Ci moje rany, opory, lęki i wątpliwości.
Oddaję Ci dzisiaj wszystko to, co jest we mnie „na NIE”
dla Twojej Woli i Twojej Miłości,
Ty sam działaj w moim sercu.
Przyjdź, Duchu Święty, i przygotuj moje serce na powiedzenie „TAK” Bogu.
Na wszystko.
Przez Maryję i tak jak Maryja.
AMEN.
 
ŚWIATŁO SŁOWA:
„Troszczysz się i niepokoisz o wiele
a potrzeba mało, albo TYLKO JEDNEGO” (Łk 10, 41-42)
 
MAŁY WIECZERNIK MODLITWY:
Na modlitwie i przez modlitwę rodzi się nasze „TAK” dla Boga i Jego Woli.
Znajdź dziś 5–15 minut na modlitwę osobistą w ciszy.
Módl się tak, jak cię poprowadzi twoje serce.
Możesz trwać w ciszy. Możesz rozmawiać z Jezusem, zadając konkretne pytania.
Możesz zaprosić Maryję i modlić się w Jej obecności.
 
Czas osobistej modlitwy to najważniejszy czas tych rekolekcji.
 
NA KONIEC: „ZABIERZ SŁOWO!”
Wybierz  z tego dnia jedno zdanie, myśl lub słowo, które najbardziej cię  dotknęło, i rozważaj je w swoim sercu nieustannie aż do następnej  medytacji.
Czyń tak jak Maryja, która „zachowywała te sprawy w swoim sercu i rozważała je”.
 
DZIĘKCZYNIENIE:
Podziękuj Panu Bogu, odmawiając trzykrotnie modlitwę:
CHWAŁA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI ŚWIĘTEMU, JAK BYŁA NA POCZĄTKU
TERAZ I ZAWSZE I NA WIEKI WIEKÓW, AMEN.
Pokój to nie atmosfera. Pokój to nie coś, lecz Ktoś-to Duch Święty. Gdy On przychodzi, zjednoczony z Maryją, możesz być rozdzierany wielkim bólem i wstrząśnięty wieloma sytuacjami, ale w sercu masz pokój, który nie jest z tego świata. Maryja mówi, że osiąga się go przez głęboką modlitwę kontemplacyjną i całkowite zaufanie Bogu. To, co Ona proponuje na przykład Juanowi Diego, objawiając się w Guadalupe, oferuje jednocześnie każdemu z nas, mówiąc: "Weź to sobie do serca, mój najmłodszy i najmniejszy synu, że rzecz, która cię niepokoi, rzecz, która cię dotyka, jest niczym. Nie pozwól, aby twe oblicze i twe serce się niepokoiły. Nie bój się choroby twego wuja, ani żadnej innej choroby, ani niczego co bolesne. Czy nie jestem tu z tobą - Ja, twoja Matka? Czyż nie jesteś w moim cieniu i w mojej opiece? Czyż nie jesteś w zagłębieniu mego płaszcza, skrzyżowaniu mych rąk? Czego ci więcej trzeba? Niech nic cię nie martwi ani nie niepokoi. Jedną z najważniejszych umiejętności życia duchowego jest odpoczywanie w Bogu wtedy, kiedy dookoła szaleje potężna burza. Wtedy, kiedy wszystko się wali, przychodzi nieszczęście za nieszczęściem, kiedy zalewa cię potop. grzechu czy nałogu, wtedy ucz się odpoczywać w Niej - Pełnej Łaski.
 
Jeśli codziennie oddaję całe moje życie Bogu i mówię Mu: "Zrób ze mną, co tylko zechcesz", to mówię "tak", jak Maryja, na wszystko, co przychodzi do mojego życia każdego dnia, nawet na rzeczy trudne. Wtedy otwieram Bogu przestrzeń do działania. Jeśli On dopuszcza jakieś trudne doświadczenia, to tylko dlatego, aby mógł objawić nieprawdopodobną moc swojej miłości i dobroci, aby pokazać ci rozwiązania, na które ty w życiu byś nie wpadł. Bóg zawsze odpowiada ponad miarę. Na przykład, modlisz się już wiele lat o nawrócenie swego dziecka, ale z twojej ludzkiej perspektywy nic się nie dzieje. Wiesz dlaczego? Ponieważ Bóg odpowiada ponad miarę na twoją modlitwę. Kiedy staniesz przed Nim i zobaczysz Jego odpowiedź na twoje modlitwy, to zobaczysz setki, a może tysiące dzieci, które powiedzą ci: "Mamo, dziękujemy ci za twoją modlitwę. Dzięki niej jesteśmy w niebie, bo nasze mamy się za nas nie wstawiały. Nikt się za nas nie modlił". W ten sposób będziesz na całą wieczność duchową mamą tysięcy dzieci, które uratowałaś od potępienia swoimi modlitwami, a Bóg wydłużał w czasie te wołania, rozdzielając je na tych, którzy najbardziej ich potrzebowali.
Wróć do spisu treści