Niepokalana - Stowarzyszenie Arka Ocalenia

Przejdź do treści
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
1

Pragnienie Matki Bożej – Arka Ocalenia

1. Pragnienie Matki Bożej

 PRAGNĘ, BY WSZYSCY JAK NAJSZYBCIEJ POŚWIĘCILI SIĘ NIEPOKALANEMU SERCU 

 „Życzę sobie, aby każdego roku, w dniu 8 grudnia w południe o godzinie 12:00, obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata”.
 

Dogmaty maryjne w Kościele katolickim
1) 431 rok – „O Bożym Macierzyństwie Maryi” (Synod w Efezie)
2) 649 rok – „O Maryi zawsze Dziewicy” (Synod Laterański w Rzymie)
3) 1854 rok – „O Niepokalanym Poczęciu Maryi” (Pius IX)
4) 1950 rok – „O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” (Pius XII)
5) 2023 rok - ,, Maryja Współodkupicielka” (brak zgody Franciszka)

 

2. Pozdrowienie Maryi w dzień Jej Niepokalanego Poczęcia

O Maryo! od czegoś zacznę Cię wielbić i Chwały Twe głosić? Zacznę od słów, któremi Cię wita Kościół Boży w dzień święta Twojego, a którymi Duch Święty, pierwiej nimeś przyszła na świat, objawił Cię światu?
„Pan mnie począł na początku dróg swoich, pierwej: niźli co uczynił z początku. Od wieków jest zrządzona i starodawna, pierwej niźli się ziemia stała. Jeszcze nie było przepaści, a jam już poczęta była: ani jeszcze źródła wód były wyniknęły: Ani jeszcze u góry ciężką wielkością były stanęły: przed pagórkami jam się rodziła. Jeszcze był ziemię nie uczynnił, ani rzek, ani zawias okręgu ziemie. Gdy gotował niebiosa, tamem Ja była: gdy pewnym porządkiem i kołem otaczał przepaści. Gdy niebiosa utwierdzał wzgórze i ważył źródła wód. Gdy zakładał morzowi granice jego, a ustawę dawał wodom, aby nie przestępowały granic swoich, kiedy zawieszał fundamenta ziemie. Z nimem była wszystko składając. Igrając przed nim na każdy czas. Igrając na okręgu ziemię: a kochanie moje być z synami człowieczymi” (Pnp 8, 22-32).

Ach! i nasze kochanie z Tobą być Maryo!
Witajże Maryo bez zmazy poczęta! Witaj wybrana na Matkę Zbawiciela świata… „Ciebie Bóg począł w myśli swej przed wszystkim stworzeniem, boś porodzić miała Boga- Człowieka”. Jedna i jedyna Córko żywota. „Nowa Ewo, Matko żywota”. „Witaj Boga z człowiekiem pogodzicielko!” Świata całego obronicielko”. „Bez zmazy poczęta, Dziewico Święta, witaj!”
 

Przez Boga obiecana, przez Patryarchy oczekiwana, przez Proroków przepowiedziana, przez Psalmistę i Mędrca Pańskiego śpiewana, przez cały ród ludzki i przez Anioły bardzo pożądana, przez Trójcę Świętą od początku i na wieki ukochana, nad wszystkie gwiazdy jaśniejsza, jak odblask Boży tak czysta, witaj! o Matko Boża! Bożymi słowy witamy Cię: «O jakożeś piękna przyjaciółko moja! o jakożeś piękna! Wszystkaś piękna przyjaciółko moja, a nie masz w Tobie zmazy.

O Maryo! Tyś na zmazanie grzechu bez grzechu poczęta, życie, słodkości i nadziejo nasza, witaj! Weselimy się z Tobą z tej Łaski Bożej w Tobie; cieszymy się nią jako naszą własną, boś Ty Matką naszą; a za tę Cześć Twoją, za ten skarb Twój, za ten wdzięk Twój, który Cię czyni najwięcej Bogu podobną i na Matkę Bożą zdolną, dziękujemy Bogu my dzieci Twoje; tej Chwały Twojej krwią i życiem bronić gotowi.

Wielbi dusza nasza Pana, i rozradował się duch nasz w Bogu Zbawicielu naszym, iż Marya, Matka Jezusowa i Matka nasza, bez zmazy poczęta, Dziewica Święta! Amen.

 

3. Trzy pozdrowienia na cześć Niepokalanego Poczęcia N. M. P.

I. O najchwalebniejsza Panno Nieba i ziemi Królowo, Najświętsza Maryo Matko Boża, pozdrawiam Panieński Żywota Twego Przybytek, w którym odpoczywał Pan Bóg mój i Odkupiciel mój. Zdrowaś Maryo, bez zmazy grzechowej poczęta, Łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i Błogosławiony Owoc Żywota Twego, Jezus. Święta Maryo, Matko Boża, Panno przed i po Porodzeniu, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

II. O najchwalebniejsza Panno, nieba i ziemi Królowo, Najświętsza Maryo, Matko Boża, pozdrawiam Najczystsze Panieńskie Twoje Ciało, które od grzechu zarazy zostało uwolnione. Zdrowaś Maryo, bez zmazy grzechowej poczęta, Łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i Błogosławiony Owoc Żywota Twego, Jezus. Święta Maryo, Matko Boża, Panno przed i po Porodzeniu, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

III. O najchwalebniejsza Panno, Nieba i ziemi Królowo, Najświętsza Maryo, Matko Boża, pozdrawiam Błogosławioną Duszę Twoją, od Boga Najwyższego ubogaconą Darami i obfitymi Ducha Świętego napełnioną Łaskami. Zdrowaś Maryo, bez zmazy grzechowej poczęta, Łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i Błogosławiony Owoc Żywota Twego, Jezus. Święta Maryo, Matko Boża, Panno przed i po Porodzeniu, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Antyfona. Błogosławiony Żywot, Zbawicielu mój Chryste Jezu, który Cię nosił, i te piersi, których na uleczenie zranionej grzechami duszy mojej, słodko pożywałeś.

V. W Poczęciu Twoim Niepokalaną zostałaś Panno,
R. Do Boga mego obrażonego przyczyń się za mną.

Modlitwa. Boże, Któryś przez Niepokalane Panny Poczęcie godny Synowi Twemu zgotował Przybytek, prosimy, abyś przez tę Matkę Najświętszą, którąś bez wszelakiej zachował zmazy, nas także czystymi do chwały Swej zaprowadzić raczył.

Osobliwie ja grzeszny(a)n., abym sobie tę Łaskę teraz przy śmierci mojej prędzej uprosić zdołał(a), do Ciebie się uciekam, Najświętsza Matko Wcielonego Boga, Maryo,
Panno przed Porodzeniem, Panno przy Porodzeniu, Panno po Porodzeniu; w tym żywocie zjednaj mi grzechów odpuszczenie, za nie skruchę i żal prawdziwy, gorącą Miłość Boską. W ostatnią konania mego godzinę na ratunek przybywaj; a gdy się Bogu Sprawiedliwemu Sędziemu z całego żywota mego grzechów ściśle rachować będę, Matko Jezusowa, Twojej natenczas duszę moją oddaję Opiece, uproś mi Miłosierdzia u Tego, któregoś na zbawienie moje Panieńskim karmiła mlekiem, pojednaj mnie z Nim, Któregoś w Błogosławionym Żywocie Twoim na ukaranie grzechów ludzkich ubóstwione związała ręce, w którego Miłosierdziu, Męce i niewinnej Śmierci, i skutecznej Obronie Twojej wszystką otuchę, nadzieję i wiarę zbawienia mego pokładam. Amen.
 

4. Trzy modlitwy w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

I. Wesel się Błogosławiona Matko Syna Bożego, Przenajświętsza Mary o Panno, że w chwili Poczęcia Twojego, kiedy najszlachetniejsza dusza Twoja, w żywocie Anny świętej, z ciałem się złączyła grzechu pierworodnego; gdyż Bóg Ojciec Wszechmocnością swoją, obrał Cię na początku drogi Twojej, aby Cię nie dotknęła żadna piekielna zaraza, abyś się nigdy nie stała córką gniewu Boskiego i była zawsze łaski pełną. O najchwalebniejsza Córo Ojca Przedwiecznego! broń mnie i moich od straszliwego gniewu Bożego i zjednaj nam to. abyśmy zawsze byli w świętej łasce Boga Ojca.
Ojcze nasz, — Zdrowaś Maryo.

II. Przez nieskończoną Mądrość swoją. Bóg Syn obrał Cię sobie, prowadząc Cię tak. abyś nigdy nie podlegała mocy Książęcia ciemności, ale owszem, abyś Panieńską nieskażoną Twą nogą starła zuchwałą głowę smoka piekielnego. O! najgodniejsza Matko Jednorodzonego Syna Bożego! broń mnie i moich od mocy szatańskiej, zetrzyj głowę piekielnego węża we mnie i tych wszystkich, którzy czczą Święte i Niepokalane Twoje Poczęcie.
Ojcze nasz, — Zdrowaś Maryo.

III. Przez niepojętą dobroć swoją przyjął Cię Bóg Duch Święty, łaskami swymi obdarzył, cnotami i darami napełnił, abyś nigdy dla nieprzytomności łask Boskich nie stała się naczyniem zmazanym, śmierci podległym, ale raczej. żebyś wszystkich łask zawsze pełna, jedyną rękojmią grzeszników u Boga była. O Najświętsza Oblubienico Ducha Świętego, broń mnie i moich od sprośności grzechowej od śmierci wiekuistej, którzy Twoje Święte i Niepokalane Poczęcie wychwalamy, a uproś nam łaskę Boską na ziemi i żywot chwalebny w błogosławionej wieczności. Amen.
Ojcze nasz, — Zdrowaś Maryo.

5. Dwanaście Pozdrowień Maryi Panny.

Zdrowaś Maryo! Służebnico Trójcy Przenajświętszej najpokorniejsza.
Zdrowaś Maryo! wybrana Córko Ojca przedwiecznego najświętsza.
Zdrowaś Maryo! Matko Słowa wcielonego najgodniejsza.
Zdrowaś Maryo! Oblubienico Ducha Najświętszego najmilsza.
Zdrowaś Maryo! Ozdobo Aniołów najpiękniejsza.
Zdrowaś Maryo! Obietnico Prorokom najpożądańsza.
Zdrowaś Maryo! Królowo Patryarchów najchwalebniejsza.
Zdrowaś Maryo! Nauczycielko Apostołów najroztropniejsza.
Zdrowaś Maryo! Pocieszycielko Męczenników najskuteczniejsza.
Zdrowaś Maryo! Źródło i ochłodo Wyznawców Najsłodsza.
Zdrowaś Maryo! Ozdobo i Korono Panien najwdzięczniejsza.
Zdrowaś Maryo! Pocieszycielko żywych i umarłych najpewniejsza.

Bądźże ze mną we wszystkich pokusach i uciskach, utrapieniach i potrzebach, przybywaj mi na pomoc, osobliwie w godzinę śmierci mojej, uproś wtenczas grzechów wszystkich odpuszczenie i wieczną w Niebieskiej Ojczyźnie
Chwałę. Amen.

6. Imprimatur

Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest związane z dogmatem o Niepokalanym Poczęciu, który został ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 roku. Samo święto Niepokalanego Poczęcia było obchodzone w Kościele katolickim już wcześniej, a oficjalnie ustanowił je papież Klemens XI w 1708 roku.
 
Jeśli chodzi o imprimatur, jest to kościelne zezwolenie na drukowanie książek religijnych, które potwierdza, że treść jest zgodna z nauką Kościoła. Nabożeństwa i modlitwy ku czci Niepokalanego Poczęcia, które są publikowane w książkach lub broszurach, zazwyczaj posiadają imprimatur, aby zapewnić wiernych o ich zgodności z doktryną Kościoła.

 

GODZINA ŁASKI DLA ŚWIATA 8 GRUDNIA
GODZINA ŁASKI DLA ŚWIATA 8 GRUDNIA.
Godzina Łaski dla świata
Pragnę, aby każdego roku, 8 grudnia, w południe na całym świecie była odprawiana Godzina Łaski. Dzięki temu nabożeństwu można uzyskać wiele łask dla duszy i ciała [...]. Ci, którzy nie będą mogli pójść do swoich kościołów, otrzymają ode mnie łaski, modląc się także w swoich domach”.

Intencja i sens nabożeństwa
Główną intencją nabożeństwa jest modlitwa za duchowieństwo (papieża, biskupów, księży i diakonów) oraz osoby konsekrowane (szczególnie zakonów męskich czynnych i kontemplacyjnych), której symbolem są trzy róże (biała, czerwona i złota), umieszczone na płaszczu Maryi w Jej wizerunkach Róży Mistycznej.

Róża biała oznacza dusze żyjące duchem modlitwy.


Róża czerwona oznacza dusze pokutujące i gotowe do ofiar.


Róża złota oznacza dusze żyjące duchem wynagradzającym za grzechy i niewierności.

Wszystkie te dusze - osoby pełne wiary - są zaproszone do modlitwy  wstawienniczej za kapłanów, ponieważ jako oczyszczone z grzechów i  żyjące w łasce uświęcającej mają niezwykłą moc wypraszania łaski  świętości dla kapłanów oraz wynagradzania za wszelkie grzechy i  zgorszenia spowodowane przez kapłanów, którzy sprzeniewierzyli się swemu  powołaniu.
Nabożeństwo składa się z trzech części, które budują tajemnice trzech części Koronki różańcowej, odmawianej dla uczczenia:

Niepokalanego Poczęcia NMP (biała róża).


Bolesnej Matki i Królowej oraz Matki Miłosierdzia (czerwona róża).


Królowej nieba i ziemi oraz Matki Kościoła (złota róża).

Nabożeństwo powinno być nabożeństwem adoracyjnym, czyli odprawione przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Po każdej części odmawia się cały lub odpowiednią kolejną część  Psalmu 51 - psalmu pokutnego (najczęściej, na znak pokornego uniżenia, z  podniesionymi, rozłożonymi ramionami).
Odmówienie tego Psalmu trzykrotne (lub w trzech częściach) jest  wynagrodzeniem trzech boleści Maryi, symbolizowanych trzema mieczami  wbitymi w Jej Serce:
  • Ból pierwszego miecza - zadany przez księży, braci i siostry zakonne, którzy porzucili swoje powołanie.
  • Ból drugiego miecza - zadany przez księży i zakonników, którzy żyją w grzechach śmiertelnych.
  • Ból trzeciego miecza - zadany przez księży i osoby  poświęcone Bogu, którzy - tracąc powołanie i wiarę - stają się wrogami  Kościoła na zgubę wielu dusz.
W nabożeństwie chodzi więc o łaskę godziny uleczenia najdotkliwszych  ran Kościoła, o łaskę odnowy kapłanów, klasztorów i osób poświęconych  Bogu.

Wróć do spisu treści